• Ve farním kostele dnes slavíme slavnost sv. Jakuba, apoštola.
  • Pořad bohoslužeb je obvyklý.
  • BĚHEM LETNÍCH PRÁZDNIN NEBUDOU: setkání maminek s malými dětmi, zkoušky sboru a kapely, setkání s neofyty a katechumeny, pondělní katechismus, setkání farnosti v Kunraticích i Hrnčířích, rovněž Hovory o víře a náboženství pro děti.
  • Ve středu začal předprogram Světového dne mládeže s papežem, mladí naší arcidiecéze (asi 4 autobusy) jsou v diecézi Hnězdno. Od pondělí 25. 7. je vlastní program v Krakově, který vyvrcholí mší svatou se Svatým Otcem příští neděli. Pamatujme na naše mladé i na hladký průběh celého setkání ve svých modlitbách.
  • Do naší arcidiecéze přijela řada skupin mladých, v naší farnosti jsou v těchto dnech skupiny z Kanady, Španělska a Itálie.
  • V rámci projektu Arcidiecézní charity Praha podporujeme za naši farnost jednu indickou dívku, minulý týden jsme od ní dostali dopis, který si můžete přečíst na webových stránkách. Aktuální fotka dívky a vysvědčení je na webu i na nástěnkách.
  • Kdo je ještě nemáte, na bočním oltáři si můžeme vzít farní zprávy na červenec-srpen.
    Po mši sv. v 9:30 jste srdečně zváni na farní kávu do Nazareta.

Neděle 24.7. – 17. neděle v mezidobí (C) /
/ ve farním kostele sv. Jakuba z pondělí přeložená slavnost sv. Jakuba, apoštola

Pondělí 25.7. – Svátek sv. Jakuba, apoštola

Je často uváděn spolu se svým bratrem, apoštolem Janem. Oba byli rybáři a jejich otec se jmenoval Zebedeus (Mt 4, 21; Mk 1, 18-20; Lk 5, 10); jejich matka Salome (srov. Mt 27, 56 a Mk 15, 40) patřila do skupiny žen, které doprovázely Ježíše a jeho učedníky. Měli zřejmě prudkou povahu (srov. Mk 3, 17 a Lk 9, 54). Spolu s Petrem byli svědky vzkříšení dcery Jairovy, Ježíšova proměnění a úzkosti v Getsemanské zahradě (Mk 5, 37; 9, 2; 14, 33). Kromě seznamů apoštolů zmiňují se o něm evangelia ještě při dalších příležitostech (Mt 20, 20-28; Mk 1, 29; 10, 35-45; 13, 3; Jan 21, 2). Zemřel jako první z apoštolů; Herodes Agrippa I. ho dal v Jeruzalémě o velikonocích kolem roku 44 popravit mečem (Sk 12, 2). V 9. století byl v dnešním Santiagu de Compostella ve Španělsku objeven hrob sv. Jakuba. Kostel postavený na tom místě se stal jedním z největších světových poutních míst.

Úterý 26.7. – Památka sv. Jáchyma a Anny, rodičů Panny Marie

Písmo svaté jejich jména neuvádí, známe je pouze ze starobylé tradice, sahající do 2. století. Úcta k sv. Anně se začíná šířit na Východě od 6. století a v 10. století i na Západě. Památka sv. Jáchyma se slaví od 16. století.

Středa 27.7. – Památka sv. Gorazda a druhů

Žáci sv. Cyrila a Metoděje: Gorazd, Kliment, Naum, Angelár a Sáva jsou ve východní církvi uctíváni spolu se svými učiteli jako „svatí sedmipočetníci“. Gorazd pocházel z Moravy, a proto ho sv. Metoděj určil za svého nástupce. O jeho další činnosti nemáme žádné věrohodné zprávy. Ostatní se po vyhnání z Velké Moravy uchýlili do Bulharska, kde v dnešní západní Makedonii založili na území kolem Ochridu středisko slovanské bohoslužby. Sv. Kliment se tam stal biskupem, zemřel 27. VII. 916 a byl pohřben v ochridském klášteře.

Pátek 29.7. – Památka sv. Marty

Byla to sestra Lazara a Marie; Ježíš býval hostem v jejich domě (Lk 10, 38-42). Dále se v evangeliu objevuje při vzkříšení bratra Lazara (Jan 11, 1-44) a v sobotu před Květnou nedělí při hostině v domě Šimona Malomocného (Jan 12, 2; srov. Mt 26, 6 a Mk 14, 3). Jiné zprávy o ní nemáme. Její památku začali slavit františkáni (od roku 1262) v osmý den po svátku Marie Magdalény, ve středověku často zaměňované s Marií, sestrou Lazara a Marty. Od konce 13. století se uvádí i v římském kalendáři.

Sobota 30.7. – Nezávazná památka sv. Petra Chryzologa, biskupa a učitele církve

Narodil se kolem roku 380 v Imole v severní Itálii. Nejprve působil jako jáhen a po roce 424 se stal biskupem v Ravenně, v městě, které od roku 404 bylo sídlem císařského dvora a ještě v první polovině 5. století se stalo metropolí. Proslavil se svými kázáními, odtud označení Chryzolog (= mluvící zlatá slova). Jeho zásadou bylo: „K lidu je třeba mluvit jazykem lidu“. Proti konstantinopolskému bludaři Eutychovi zdůrazňoval autoritu římského biskupa jako nástupce apoštola Petra. Zemřel 31. VII. po roce 451 v Imole a roku 1729 byl prohlášen za učitele církve.